Vyberte stránku

Trimble UX5

UAS TRIMBLE UX5 PRO LETECKOU FOTOGRAMMETRII

  • Nekompromisně vysoká kvalita snímků za příznivou cenu.
  • Rychlé nasazení v jakémkoliv terénu a počasí.
  • Přesné a bezpečné starty a přistání.
  • Odolné a spolehlivé řešení pro intenzivní využití.
  • Automatická příprava startu a průběh letu v SW Trimble Access.

UAS – unmanned aircraft systém, je velice dynamicky se rozvíjející kategorie letecké fotogrammetrie.

open mine 1 ux5_smallNa rozdíl od „klasické“ metody, při které jsou používána velká letadla, je zde jako nosič použitbezpilotní model letadla (dronu). To přináší možnost použít fotogrammetrii i v oblastech donedávna nemyslitelných, ať už z důvodu finančního, technického, časového nebo vlivu povětrnostních podmínek.

Po technické stránce se úroveň dronů dotáhla a v některých specifikacích již předstihla velká pilotovaná letadla. Rozlišení (velikost pixelu) je u Trimble UX5 od 2,4 cm, což je hodnota při létání ve větších výškách téměř nedosažitelná. UAS je tak velice vhodný pro velice precizní a detailní mapování. U klasických letadel je nutností použití sofistikovaných leteckých fotogrammetrických komor. Ty musí mimo jiné kompenzovat smaz snímků, protože je zde vysoká rychlost letu (130 – 330 km/hod) oproti UAS Trimble UX5, který létá „jen“ 80 km/hod. Při této rychlosti jsou pořízené fotografie kvalitní i z klasické, na obsluhu jednodušší, kamery (u které již není nutné kompenzovat smaz). Digitální fotogrammetrie dnes samozřejmě používá naplno výkon počítačů, který umožňuje softwaru na zpracování automaticky eliminovat vliv podélného a příčného sklonu a úhlu stočení jednotlivých snímků (podmínkou je minimální překryt 75%).

Největší výhodou je rychlost a jednoduchost nasazení UAS. V mnoha případech je nutností okamžité nasazení a nasnímání oblastí postižených například povodněmi, sesuvem půdy, polomem nebo jinými událostmi. Rychlost nasazení Trimble UX5 je limitována pouze rychlostí dojezdu obsluhy do zájmové oblasti.

Nejvýraznějším pozitivem použití UAS je však vysoká imunita proti povětrnostním vlivům. Zatímco klasická letadla létají poměrně vysoko (od 300 m, typicky však 1000m), drony létají ve výšce od 75 m. V případě nízké oblačnosti, vysoké vzdušné vlhkosti a drobného deště je tak klasická letecká fotogrammetrie vyloučena, protože pořízené snímky by nesplňovaly technické parametry pro zpracování. Trimble UX5 létá níže a blíže zájmovému území, a tak jsou snímky kvalitní i v případě nepříznivého počasí.

Zpracování jakékoli fotogrammetrie je dnes procesem víceméně automatickým. Klasickými výsledky, nebo chcete-li výstupy, jsou velice podrobné a detailní ortofoto snímky v S-JTSK (v normálním nebo infračerveném spektru), digitální model terénu, 3D mračno bodů, KML výstupy a mnoho dalších. Oblast použití je tak velice široká, pestrá, a téměř nemá hranic, od stavebnictví, zemědělství, lesní hospodářství, projekčních a inženýrských projektů, mapování, správy a evidence majetku, GIS aplikací, záchranné a bezpečnostní složky, doly, skládkové hospodářství a mnoho dalších.

Heslem UAS Trimble UX5 je dobře, rychle a levně.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/DZZcq2ofY-c" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
KATEGORIE
POLOŽKA HODNOTA
Letadlo Typ Pevné křídlo
Váha 2,5 kg
Rozpětí křídel 100 cm
Plocha křídel 34 dm2
Rozměry 100 x 65 x 10,5 cm
Materiál EPP pěna vyztužená karbonovým rámem, karbonové prvky
Konfigurace Pohon Elektrická tlačná vrtule, bezuhlíkový motor 700 W
Baterie 14,8 V, 6000 mAh mm
Výbava

16.1 MP bez zrcadlovky APSC s běžnou 15 mm čočkou

Autopilot Automatické vzletnutí, let a přistání.

Navigace na orientační bod.

Automatické záchranné postupy.

Výkon Rychlost letu 80 km/h
Max doba letu 50 min
Provozní dosah 60 km
Maximální výškový dostup 5 000 m
Provoz Startovní příprava 5 minut
Způsob vzletu Katapultáž
Úhle vzletu 30 stupňů
Komunikační frekvence 2.4 GHz
Výška letu 75 – 750 m
Rychlost letu 80 km/h
Přistání Přistání na břicho
Přistávací plocha 20 x 6 m (běžná), 50 x 30 m (doporučená)
Počasí Vítr až do 65 km/h & lehký déšť

Váš dotaz k tomuto produktu

reCAPTCHA is required.